Kraków na starych widokówkach 2
Kraków w starym obiektywie
Jak sto, osiemdziesiąt czy choćby „tylko” pięćdziesiąt lat temu wyglądały znane nam na co dzień miejsca i budynki? Pasjonatów takich konfrontacji z przeszłością nie brakuje. Stąd taka popularność albumów czy stron internetowych, w których łączy się archiwalne fotografie miast z ich współczesnymi wersjami.
Krzysztof Jakubowski dokonuje podobnego zabiegu – zestawia stare karty pocztowe ze zdjęciami wykonanymi obecnie ze zbliżonej (jak to tylko możliwe) perspektywy. To bardzo ciekawy pomysł, bo niektórych budynków już dziś nie ma, a dzięki tej książce można zobaczyć, jak miejsca wyglądały kiedyś. Niezwykłe jest też to, że na przełomie XIX i XX wieku, właściciele kamienic sami wydawali kartki przedstawiające ich nieruchomości. Dzięki temu możemy porównać, jak zmieniły się detale architektoniczne na przełomie lat.
W książce znajduje się prawie 100 felietonów, z czego tylko sześć dotyczy budynków czy ulic mieszczących się w dzielnicy Krowodrza. Dobre i to! Znajdziemy tu zatem historię ulicy Szymanowskiego i Kazimierza Wielkiego zwanej kiedyś Nowowiejską, koszar Artylerii Fortecznej czy dzieje Szpitala Sióstr Miłosierdzia (obecnie szpital MSWiA).
Opisy to nie tylko czyste fakty, ale opowieść pełna doniosłych i codziennych zdarzeń oraz barwnych postaci poczynając od urzędników, kupców, architektów, a kończąc na zwykłych mieszkańcach. Felietony czyta się świetnie, choć dla osób z dużą wadą wzroku męcząca jest zbyt mała czcionka.
Książka jest fantastycznym pomysłem na prezent na przykład dla starszej osoby, która pamiętać może widoki ze starych widokówek. Kredowy papier i twarda oprawa dopełniają całości.
Kraków na starych widokówkach 2
Krzysztof Jakubowski
Biblioteka Gazety Wyborczej
Cena: 39,99 zł
Recenzowała: Justyna Kozubska-Malec / 2.02.2023