Zdjęcia z dzielnicy
"Zdjęcia z dzielnicy" to nic innego jak zdjęcia naszych pięknych ulic, ogrodów, bram czy okalających Krowodrzę parków. Jeśli znasz malownicze miejsce, którym chcesz się podzielić z innymi czytelnikami portalu, napisz do mnie na adres:
Kapliczki
Kapliczka św. Nepomucena (ul. Konarskiego1)
Na znajdującej się tutaj kapliczce widnieje postać Jana Nepomucena w kapłańskim birecie i z wielkim krzyżem. Ten święty, związany z czeską Pragą, ma podobno moc zapobiegania powodziom i wylewom rzek. Kapliczki z tym wizerunkiem były zwane Nepomukami.
fot. JKM
Kapliczka – Latarnia umarłych w parku Krakowskim
Latarnia umarłych to forma kapliczki, na której szczycie przewidziano miejsce na źródło światła. Tego typu konstrukcje miały wskazywać drogę przechodniom i wędrowcom. Na każdej z czterech ścian kapliczki widnieją płaskorzeźby świętych (św. Krzysztof, św. Katarzyna, św. Barbara, i Jan Nepomucen), a na szczycie umieszczona została rzeźba Jezusa Frasobliwego.
fot. JKM
Kapliczka demarkacyjna, Łobzów (ul. Kazimierza Wielkiego 126)
Kapliczka, znajdująca się przy skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego i Przeskok, ufundowana ‒ jak głosi inskrypcja ‒ przez mieszkańców Łobzowa, jest miejscem demarkacyjnym. Pokazuje, w jaki sposób przebiegała częściowo granica dzielnicy Łobzów.
fot. M. Żebrowski 2019 CC BY-SA 3.0
Kapliczka kolumnowa z XIX wieku
Kapliczka u zbiegu ulic Lubelskiej i Mazowieckiej to szczególne dla Krowodrzy miejsce. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej wokół figury odbywał się targ, na który przybywały krowoderskie gospodynie, by sprzedawać swoje towary. Sama kapliczka to kolumna o wysokości 7 m, którą wieńczy podwójny krzyż duchacki. Taki sam widnieje pomiędzy rogami krowy widniejącej w herbie Krowodrzy. Według przekazów kapliczka została postawiona jako upamiętnienie przemarszu żołnierzy napoleońskich lub w miejscu grobów poległych obrońców wału fortyfikacyjnego z okresu powstania kościuszkowskiego, który przebiegał niedaleko tego miejsca.
Kapliczka Matki Boskiej Łaskawej (ul. Kazimierza Wielkiego 33)
Na kamiennej kolumnie, spoczywającej na czworobocznym postumencie, umieszczona jest oszklona gablota z figurą Maryi. Matka Boża ma na głowie koronę, a pod nogami sierp księżyca. Ubrana jest w długą suknię i okryta niebieskim płaszczem. Stojąc na kuli świata, depcze węża, a w wyciągniętych rękach trzyma połamane strzały.