Sekrety Krowodrzy
Krowodrza dla znawców i nie tylko
„Sekrety Krowodrzy” to niesamowita podróż po jednej z najciekawszych dzielnic Krakowa. Na nieco ponad 130 stronach poznajemy historie osób i miejsc, które nierozerwalnie związane są z Krowodrzą. Jest wśród nich Adam Piasecki, mistrz cukiernictwa, który dzięki ciężkiej pracy i niezwykłemu wyczuciu rynku w latach 20. XX wieku okrzyknięty został „królem czekolady”. Jak pisze Janusz Mika, autor książki: „Piasecki praktycznie nie odpoczywał. Zamiast tego doglądał produkcji 13 rodzajów czekolady nadziewanej, 11 twardej, 3 mlecznej, 18 gatunków karmelków oraz innych produktów, w tym: pralinek, marcepanek, biszkoptów, tortów i ciast, a także figurek i „papierosów” z czekolady”. To dzięki wytężonej pracy pana Adama powstała w 1914 roku Krakowska Fabryka Cukrów i Czekolady przy ulicy Wrocławskiej 7, która po wojnie stała się podwaliną istniejącej do dziś firmy „Wawel” S.A..
Przytaczam tu zaledwie jedną historię, jaką autor zawarł na kartach „Sekretów Krowodrzy”, tych jednak jest znacznie więcej, bo aż 30! Jako mieszkanka ulicy Lea z sentymentem przeczytałam chociażby historię baru „George”, który zaistniał na mapie Krowodrzy w 1991 roku, przejmując miejscówkę po barze „Parkowa”, która istniała od lat 60. XX wieku przy ul. Lea 5. Równie ciekawa jest też historia Biprostalu i jego słynnej mozaiki czy Prafilmówki mieszczącej się w obecnym oddziale Muzeum Fotografii przy ul. Józefitów 16.
Książka przyciąga uwagę swoją ciekawą graficznie okładką i staranną edycją. Twarda oprawa sprawia, że dobrze się ją czyta na kanapie czy w fotelu. Polecam z czystym sercem każdemu Krakowianinowi, a szczególnie mieszkańcowi naszej pięknej Dzielnicy V!
Janusz Mika
Sekrety Krowodrzy
Wyd. Księży Młyn
Cena: 39,90 złotych
Recenzowała: Justyna Kozubska-Malec / 2.02.2023